неделя, 30 ноември 2014 г. - , , , , , , , 0 коментара

ПРОЕКТИ: ВЕЗАНА МЪЖКА РИЗА - I ЧАСТ

     От две години със съпруга ми сме членове на НД "Традиция", Велико Търново. В много от мероприятията участваме пременени с народни носии. Успяхме да съберем една мъжка и една женска от баби, ракли и познати. За съжаление и двете ни ризи са стари, от домашно тъкано платно, но без шевици. И аз като една благоверна съпруга реших да извезам ризата на мъжа :-)
     Първата стъпка беше да избера модел на шевицата. И веднага се появи проблем. Мъжките шевици са сравнително редки в етнографските албуми, за да не кажа, че почти ги няма. Разгледах много снимки в мрежата, кои по-автентични, кои по-модерни. И няколко книги ми минаха през ръцете. Накрая се спрях на тази:

     Както се вижда книгата е сто годишна. Няма проблем, но малко ме притесняваха цветовете на фотографиите. Дали са истинските? Дали не са се променили с времето? 
     Спрях се на единствената мъжка риза в изданието:
     Както се вижда от описанието, на илюстрацията са показани маншет, пазва, яка и елемент от ръкав на риза от Видинско.
     От увода на книгата става ясно, че моделът е датиран около 1850г., град Кула. Специално пазвата е с размери 21см на 9,5см.
     Следващото решение, което трябваше да взема, беше комбинацията от цветове, която ще използвам. Розово-червеното някак ме притесни с вида си на избеляло(може би е внушение). Няколко страници по-назад видях подбор на цветове, който ме грабна. По-наситено синьо, по-бледо жълто, топло кафяво, пепеляво розово и тъмно червено. Направих и някои промени на цвета на отделни елементи.
     Както се вижда, използвах мулине DMC и Anchor.
     Съпругът ми носи ризата, когато се налага някакво участие, което означаваше, че не мога да му я взема за месец-два, докато приключа с бродерията. И реших да работя на отделно парче кенар, което след това да монтирам. Опитах се да бродирам направо на плата, но се оказа доста трудно. 
      Не разполагах с канава, която да положа върху кенара и я замених с обикновена разграфена панама. Изнищването ще е по-трудно, но мисля, че ще се справя. И това е началото:
     Използвах полегат бод без водене на конец, бод кръст и линеен бод. Справка: Светлана Радева-Михайлова, "Самоучител по българска бродерия", София, 1997г.
     Полегатият бод и кръстчетата са на четири ката, а линейният бод - на един кат.
     Резултатът:

     И за сравнение:
     Надявам се да завърша шевицата до празниците и да споделя резултата. И какво се е получило с монтирането върху пазвата на ризата :-)

0 коментара :

Публикуване на коментар