понеделник, 30 юни 2014 г. - 0 коментара

ПРОЕКТИ: ЧОРАПИТЕ НА ВИКИНГИТЕ

     През последния месец се отдадох на някои експерименти. Реални, не виртуални :-) 
 
 
 

      Когато започнах, мислех, че експериментирам с техника от 8-9 век, използван от скандинавските народи. По-късно разбрах, че още египтяните са я използвали.
       Срещала съм я с английското название "needle knitting", но по-често със скандинавското Nålbindning и негови варианти: Naaldbinden, Nadelbindung, nålebinding, nålning, påtning, sömning, Nålebinding, binding, knudeløst net, needle binding, knotless net, plain looping, buttenhole looping, simple loop interlocking, naalbinding, nailbinding or needle binding, Schlingentechnik.
       Използваният инструмент е груба игла с голямо ухо, обикновено изработена от кост. Аз изпозвах пластмасова от някакъв детски комплект за ръкоделие. За да бъдат чорапите автентични избрах домашна вълна и неравномерно изпреден лен на два ката.
 

 
  

     Оказва се, че този начин на плетене с игла е доста богат на разновидности и декоративни елементи. Не колкото съвременните техники за изработка, но все пак... Може би съм подценявала хората, живели преди 9000 години.
      Не разполагам със специализирана литература по тази тема, но в интернет съм виждала около 30 различни бода и множество кройки основно за изработка на чорапи, ръкавици и шапки. Поради спецификата на работа обикновено се работи в кръг или спираловидно.
      Много детайлни уроци можете да видите тук.
      След като изпробвах няколко различни бода, реших като за начало да се спра на бод МАМЕН(MAMМEN stitch). 
 

     За бродерията използвах фестон бод и бод зад игла, който минава между двете нишки(някъде наричан цепен бод).
 


     Направих няколко неуспешни опита, преди да се получи добро оформление на петата на чорапа. 
 
 

     За завършек на глезена (където всъщност беше началото на плетката) използвах набор на един изплетен ред, допълнително украсен с бродерия. 
 


     Доволна съм от този първи опит и се надявам с времето да стана по-бърза. Мисля да споделя опитите си с други бодове и с тайните означения 1+2 или UO/UUOO и други още по-загадъчни :-)

0 коментара :

Публикуване на коментар