неделя, 11 октомври 2015 г. - , , , 0 коментара

ПРОЕКТ: ТЕКСТИЛНИТЕ ЗАНАЯТИ ПРЕЗ СРЕДНОВЕКОВИЕТО

     На 29 и 30 август, на крепостта Царевец във Велико Търново се проведе третото събитие от поредицата "ЕЖЕДНЕВИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИЯТ ТЪРНОВГРАД". НД "Традиция"-клон Велико Търново беше главен участник. И аз имах възможност да демонстрирам резултатите от проучванията си за текстилните занаяти и някои експериментите с техниките за изработка през средните векове. Благодарение на Валерия Пенчева мога да покажа снимки от събитието.
     Вертикален стан - чисто нов :-) Платното е лито и е започнато чрез тъкане на кори, като в ролята на вътък са нишките от основата му. Опъването се осъществява с тежести. В ролята на нищялки са примки около хоризонталната пръчка на преден план. Възможна е употребата на още две такива пръчки за по-сложно тъкане. Вместо совалка използвам гладка пръчка с усукан около нея конец(нещо такова видях в АЕК Етър). Вертикалните станове са съществували още в неолита.
     Видове естествени влакна - вълна, памук, лен, коноп и коприна. Влачене на вълна и предене на вълна и лен с помощта на вретено. В дясно хурка от пръчка.
     Боядисване с естествени оцветители -използвани растения и резултата.
     Плетене на шнурове - с тежести, с пръсти, на вилка, на тролско колело, чрез имитация на тъкане.
      Тъкане без вътък, първоизточника на еластичните материи. Няма име на български, Спранг на английски. Съществуват три вида според преплитанията. Възможно е да е ажурен или пъстър. Интересен ефект се получава при вплитане на нишки с различна дебелина. Може да се изработва на гребен или на станче:
     Следват различни видове тъкане - на кори, на гребен, на примитивен подвижен стан. От своя страна тъкането на кори също може да бъде най-различни видове: с кори с различен брой отвори, с пропуснати отвори,с използване на допълнителна метална нишка, плоско или тръбовидно...
     Следва примитивен начин на плетене. Не с куки, а с костена игла. Използвал се е още в Римската империя за изработка на чорапи. Много развит в Скандинавия и Русия.
     В средата се виждат различни стилове бродерия и характерни бодове от средните векове. В дясно парцалени играчки и телени аксесоари, използвани от северните народи за украса на дрехите.
     Някои елементи в близък план:




0 коментара :

Публикуване на коментар