"Needlework through History: An Encyclopedia (Handicrafts through World History)" от Catherine Amoroso Leslie.
По мое мнение някои ръкоделни техники са пропуснати и е наблегнато на развитието на тези умения във Великобритания и нейните колонии. Считам обаче, че е една добра основа за изучаване на историята.
Преди 3000-та г.пр.н.е.:
Мъниста от камък и животински зъби са били използвани за украса на облеклото още през 38000г.пр.н.е. Праисторическите хора са си служили с игла с ухо преди 30000 години. Фестон бод(buttonhole stitch) е бил използван преди повече от 8000 години. Плетенето с игла(single needle knitting), техника разновидност на фестон бода, била използвана от народите на древен Египет, древно Перу и Юдейската пустиня, и датира от 6500г.пр.н.е. Доказателства за употребата на фестон бод са намерени в Дания и датират от каменната ера, около 4200г.пр.н.е. Най-старият запазен къс мрежа(netting) е намерен в Египет и датира около 3500г.пр.н.е. Китайците са първите, които откриват бубарството и производството на коприна около 3000г.пр.н.е.
3000 - 499г.пр.н.е.:
Металната игла е изобретен през бронзовата епоха (2000-800г.пр.н.е.). Египетските царе са използвали за украса мрежа от цветни копринени нишки или мъниста най-рано през 2100г.пр.н.е. Най-старите бродирани елементи са намерени в египетски гробници. Археологическите находки разкриват, че памучен плат е бил украсяван с бродерия и апликация в Индия още през 2000г.пр.н.е. Техниката на усукване за плетене на мрежи(sprang) е била практикувана в периода на неолита в началото на желязната ера, а най-ранните съществуващи находки, открити в Дания, Египет и Перу се отнасят до 1100г.пр.н.е. Най-старите съществуващи примери на синджир бод(chain stitch) в Китай датират от Епохата на войните(475-221г.пр.н.е.) Ресни и макраме(macramé) могат да се видят в асирийски каменни резби от Близкия изток, датирани около 850г.пр.н.е.
500 - 0г.пр.н.е.:
Най-ранният съществуващ текстил от африканския континент е открит в Египет и датира от пети век пр.н.е. Близкият изток е произвеждал продукти с елементи на ръкоделие от пети век пр.н.е. Най-старият съществуващ текстил от Източна Европа е открит в Сибир и е датиран четвърти век пр.н.е., и е с апликации, които са в популярни по това време. Професионално изпълнени бродерии върху коприна и воал са били създадени в Китай още през четвърти век пр.н.е. В Южна Америка, хората от Наска и от пре-Колумбово Перу, създавали сложни фигури с единична игла за плетене, още през 200г.пр.н.е. Най-старите съществуващи екземпляри от вълнена бродерия са датирани към първи век пр.н.е.
1-999г.н.е.:
За първи път "истинско" плетене с две игли(knitting) е практикувано от коптите - египетска християнска секта. Най-ранните примери датират от 200 г.н.е. Китайската бродерия достига Корея и Япония през пети век. Бродерията, направата на възли(knotting), както и други техники идват в Западна Европа с маврите през 711 г.н.е. Въпреки че се практикува в продължение на векове, най-старият запазен екземпляр с бод кръст(cross-stitch) датира от около 850 г.н.е.
1000 - 1099г.н.е.:
Гобленът от Байо(Bayeux Tapestry), документиращ нормандските завоевания на британските острови, е изработен около 1077г. Той съдържа много варианти на бодове, които са били вече силно развити, включително прав бод(running stitch), гладък бод(satin stitch), фестон бод и кръстат бод.
1100 - 1199г.н.е.:
Мрежа със стъклени топчета се използва в украсата на Европейското църковно облекло. Плетенето достига Британските острови.
1200 - 1299г.н.е.:
Най-старите съществуващи плетени находки от Западна Европа датират от тринадесети век в Испания. Дребни украсени набори(smocking) се появяват по дрехите, носени от селскостопанските работници на Британските острови.
1300 - 1399г.н.е.:
Черната бродерия(blackwork) се споменава в "Кентърбърийски разкази" на Джефри Чосър (1387-1400). Плетящи хора са описани в европейски картини и писмени справки, а също и кърпи за глава или бонета, покрити със златна мрежа. Най-ранните съществуващи европейски покривки за легло, съшити от парченца и ватирани(quilt), са възникнали в Сицилия, но са изработвани и във Франция, Германия, Италия, Испания и Англия.
1400 - 1499г.н.е.:
Най-ранната бродерия с вълнени конци(crewel embroidery) се изработва с тънки прежди. Релефна бродерия(raised embroidery) украсява църковните одежди в Източна и Западна Европа, включително Италия, Германия, Унгария и Чехословакия.
1500 - 1599г.н.е.:
Черната бродерия става популярна за светско облекло с Катерина Арагонска, първата съпруга на Хенри VIII. Най-ранните златни и сребърни дантели са направени в Генуа (Италия ). Златна дантела е носена от крал Густав Васа от Швеция. Кралица Елизабет I (1558-1603) формализира бродерията, чрез предоставяне на харта на Broiderers’ Company в 1561г. Първата книга с модели за бродирана дантела е отпечатана в Германия през 1523г. Книги с модели са публикувани в Германия, Италия и Франция. Най-ранният известен датиран зашив(sampler) е направен в Англия през 1598г. Първите совалкови дантели(bobbin lace) са изработени около Венеция, Италия и бързо се разпространяват в Милано, Генуа , Фландрия, както и в други части на Европа. Първият албум с рязана бродерия(cutwork) е публикуван във Венеция през 1542г. Повече от 150 книги с модели за дантели и бродерии са отпечатани в Западна Европа през шестнадесети век. Първите плетени облекла са били изработени в Скандинавия. Машинното "ръкоделие" започва, когато механичната плетяща машина е изобретена в Нотингам, Англия, през 1589 г. Печатни модели с кръстат бод са публикувани в Германия, Италия и Франция. Бродериите хардангер и хедебо се появяват през седемнадесети век в Норвегия и Дания.
1600 - 1699г.н.е.:
Ръчно плетиво се разпространява в Ирландия. Най-ранните екземпляри на трикотажни облекла - чорапи, ръкавици, чанти и шапки са датирани към това време. Книгите за иглена дантела(needle lace) стават популярни. Копринени чорапи, ръкавици, и ризи са често носени от висшата класа в Дания и Швеция. Изработени са първите плетени пуловери. Появяват се професионалисти в бродерията на църковни одежди. Използването на възли се разпространява в Западна Европа и Британските острови.
1700 - 1799г.н.е.:
Има застой в механизацията до 1710г., когато протестират работниците на плетачни машини в Лондон. Иглената дантела постепенно замира, изместена от совалковата. Жените от Аранските острови превръщат в индустрия преденето на груба вълна. Бродерията със сатенени ленти става модна през Рококо периода. От 1764г. дантелената мрежа може вече да се плете машинно, което се отразява негативно върху ръчното производство на дантела. Създадени са училища за дантела за бедни деца в Ирландия, Шотландия и Англия в началото на 1760г. Най-ранните писмени документи за японската техника сашико, като важен традиционен занаят, е от 1788г.
1800 - 1899г.н.е.:
Механизираната система за тъкане е изобретен от Джоузеф Жакард във Франция през 1801г. Първите модели за бродерия Берлин(праизточник на съвременния гоблен) са направени от един печатар в Германия през 1804г. Машината за совалкова дантела е изобретена в Нотингам,Англия, през 1808 година. Лудитите в Англия унищожават почти хиляда машини за дантели между 1811 и 1818 г. Крила от бръмбари в бродерията за първи път се използват в Западна Европа в началото на 1820г. Първият модел за плетене на една кука(crochet) е публикуван в Холандия през 1824г. Швейцарската машина за дантела е изобретена през 1828г. През 1830 г. , четири ирландски монахини, обучени във френски манастир, въведеждат плетенето на една кука в Ирландия. През 1830г., френски шивач получава патент за шевна машина, използваща синджир бод. През 1834г. на изложението в Париж е показана такава машина. Кралица Виктория сяда на английския престол през 1838г., и започва Викторианската ера. Плетенето на дантели на Шетландските острови започва през 1840г. Имигрантите от скандинавските страни, пренасят бродериите хедебо и хардангер в Съединените щати. Дантелената индустрия в Ирландия е от съществено значение за генериране на приходи около 1846г. През 1847г., фриволитето(tatting) става популярен занаят. "Обърнатите апликации"(reverse appliqué) на народите Куна се разпространяват в средата на века. Шевната машина използваща синджир бод, изобретена през 1855г., може да изработва бродерия върху мрежа, и вреди на пазара за фината ръчна работа. През 1856г., английски химик Уилям Перкин е разработила първото синтетично багрило. През 1857г. фермер от Вирджиния патентова първата шевна машина с верижен бод в Съединените щати. Машината за бродерия Schiffli за първи път е разработена през 1863г. Първата машина за бродерия е патентована през 1865г. от френски инженер. От 1868г. вече е трудно да се различат ръчно изработените дантели от тези, изплетени на машина. През 1870-те и 1880-те се появява движение за възраждане на традиционните занаяти, което се развива дооколо 1910г. Думата "луд" по отношение на завивките за легла(crazy piecing) от пъстри парченца плат се използва за първи път през 1878г., а тази техника достига своя връх в периода от 1880 до 1920г.
1900 - 1999 г.н.е.:
Японската бродерия Бунка(още Punch needle) се популяризира в Америка след втората световна война. Възраждането на ръкоделието, свързано с движението за завръщане към природата се разраства в САЩ в края на 1960 и началото на 1970-те години. През 1972г. австралийската художничка Патрисия Бенсън разработва модерна техника за килимчета на кука(locker hooking). В края на 1970г., представители на племето мунг имигрират от Китай в Северна Америка, пренасяйки богатото си наследство от бродерия с тях. Игленото плъстене е разработено в началото на 1980г. от американски занаятчии. През 1990-те години бродерията със сатенени ленти(ribbon embroidery) става популярна в Австралия и останалата част на света. Босненското плетене на една кука(Bosnian crochet) е на пазара в целия свят, често като част от панаирна инициатива, представяща босненските занаяти, основана през 1995г.
Лично за мен, беше любопитна информацията за използването на бръмбарови крила в бродерията, за техниката "обърната апликация", за ръкоделията на народа мунг, "locker hooking" и босненското плетене.
Всъщност енциклопедията е 250 страници и предполагам, че ще открия още интересни детайли между кориците и:-)
0 коментара :
Публикуване на коментар